Lietuvos bankas
2013-03-05

Kovo 15 d. visame pasaulyje minima Vaikų finansinio švietimo diena. Lietuvos bankui prisijungus prie Tarptautinės vaikų ir jaunimo finansų organizacijos, pirmąkart ši diena bus paminėta ir Lietuvoje – šalies finansų įstaigos atvers duris moksleiviams.

Kovo 15 d. visame pasaulyje minima Vaikų finansinio švietimo diena. Lietuvos bankui prisijungus prie Tarptautinės vaikų ir jaunimo finansų organizacijos, pirmąkart ši diena bus paminėta ir Lietuvoje. Šią dieną šalies finansų įstaigos atvers duris moksleiviams.

„Mokydami vaikus ir kalbėdami su jais apie pinigus nuo mažų dienų, padėsime tvirtus pamatus išmintingam finansų valdymui ateityje. Džiugu, kad tiek daug organizacijų pritaria šiam požiūriui ir prisijungė prie iniciatyvos. Tikiuosi, kad susiformuos graži tradicija šią dieną, o ateityje gal net ir savaitę, paminėti kasmet“, – sako Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas.

Pirmąkart minimą Vaikų finansinio švietimo dieną bus gausu renginių, skirtų tiek pradinukams, tiek vyresniems moksleiviams. Lietuvos banko Pinigų muziejus pristatys specialiai jaunesniajam mokykliniam amžiui pritaikytą edukacinę programą „Pažink pinigų pasaulį“. Pradinukai galės ne tik susipažinti su įvairiausiais ir įdomiausiais pasaulio pinigais, kaip antai milžiniška, net 2,5 kg sveriančia moneta, bet ir nusikaldinti savo pinigėlį ar atsispausdinti banknotą su savo atvaizdu.

Duris tą dieną vaikams atvers ir kitos šalies finansų įstaigos. Vertybinių popierių biržoje NASDAQ OMX Vilnius moksleiviai galės ekrane stebėti prekybą akcijomis realiu laiku, o vienam iš jų bus suteikta garbė uždaryti prekybos sesiją skambinant varpu. „Danske Bank“ startuos projektas „Pažink banką“. Jo metu moksleiviai klausysis interaktyvių paskaitų, dalyvaus protų mūšiuose ir galės išbandyti naują edukacinį žaidimą. Plačiai savo duris atvers ir „Swedbank“ – penkiolikoje šalies miestų pusšimtis banko savanorių kvies į paskaitas ir diskusijas apie asmeninius finansus, taip pat bus pristatytas naujas edukacinis internetinis žaidimas. SEB bankas kovo 15 d. pasiūlys 9–12 klasių moksleiviams atlikti testą internetu. Testu bus galima ne tik pasitikrinti turimas finansines žinias, bet ir sužinoti naujų dalykų apie bankus ir finansų sektorių.

„Kiekvieną klasę, kiekvieną mokyklą raginame ir patiems sugalvoti, kaip paminėti šią dieną. Galima surengti piešinių parodą, specialią pamoką ar diskusiją mokiniams rūpimais finansų klausimais. Šių dienų finansų sektoriaus aktualijos pačios diktuoja temas ir patvirtina finansinio raštingumo svarbą. Dėmesys tam turėtų būti nuolatinis, kad žmonės jau mokyklos suole suprastų, kaip veikia finansų institucijos, ir įgytų įgūdžių savarankiškai, atsakingai ir išmintingai tvarkyti savo pinigus“, – sako švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis.

Išsamią renginių programą ir informaciją apie registraciją į renginius galima rasti čia.

Vaikų finansinio švietimo dienos dalyviai ir partneriai: Lietuvos bankas, Švietimo ir mokslo ministerija, vertybinių popierių birža NASDAQ OMX Vilnius, „Danske Bank“, SEB bankas, „Swedbank“, UAB „Bonum Publicum“ ir Lietuvos jaunimo organizacijų taryba (LiJOT).

Vaikų finansinio švietimo diena Lietuvoje minima Lietuvos bankui prisijungus prie Tarptautinės vaikų ir jaunimo finansų organizacijos. Ši organizacija yra ne pelno siekianti organizacija, įkurta 2011 m. liepos mėn. Amsterdame ir vienijanti šalių vyriausybės įstaigas, centrinius bankus, taip pat komercines finansų įstaigas, nevyriausybines organizacijas ir akademinės bendruomenės atstovus. Organizacija propaguoja jaunimo finansinio raštingumo didinimo idėjas ir siekia, kad baigę vidurinę mokyklą vaikai mokėtų tvarkyti savo finansus ir žinotų, kaip išmintingai elgtis su pinigais. Šiuo metu judėjimas vienija daugiau kaip 1 000 organizacijų iš įvairių šalių.